Tuesday, March 20th, 2018
ल्यापटप खरिद गर्दै हुनुहुन्छ

ल्यापटप खरिद गर्दै हुनुहुन्छ

कम्प्युटर तथा मोबाइल पछि एक अर्को प्रविधि अहिलेको आवश्यकता बन्दै गइरहेको छ, त्यो हो ’ल्यापटप’ ल्यापटप चार्जेबल तथा जहाँ पनि बाकेर लान सजिलो भएकाले यसले कम्प्युटरको स्थान ओगटिसकेको छ । प्रायः जसो बिजनेसम्यान, डक्टर, इन्जिनियर, विद्यार्थीहरु तथा कम्प्यूटरमा चासो राख्ने व्यक्तिहरुले आप्mनो व्यापारिक वा व्यक्तिगत प्रयोगको लागि ल्यापटवको प्रयोग गर्ने गरेका छन् । ल्यापटप खरिद गर्दा खरिदकर्ताको प्रयोजन अनुसार तथा यसमा भएको विशेषतालाई मूल्याकंन गर्नु अति जरुरी हुन्छ । त्यसकारण ल्यापटप खरिद गर्नु अघि निम्न कुराहरुमा ध्यान दिनुपर्छ ।

सिपीयू प्रोसेसर

ल्यापटपको मूख्य कार्यकारी युनिट सिपीयू प्रोसेसर नै हो । यदि हामी थोरै प्रयोग गर्ने हिसाबले खरिद गर्न चाहन्छौ भने ब्त्इः ९द्द न्ज्श्० प्रोसेसर र ट्याब्लेट लिन चाहन्छौ भने १–३ न्ज्श् ठीक हुन्छ । यदि यसमा ड्यूल कोर पनि छ भने राम्रो हुन्छ । मध्यम रुपले चलाउनेहरुका लागि इन्टेल प्रोसेसरको आई ३ प्रयोग गर्नु राम्रो हुन्छ वा इन्टेलभन्दा कम मूल्यको पनि प्रयोग गर्न सकिन्छ । धेरै प्रयोग गर्नेहरुका लागि हाइस्पीड प्रोेसेसर आव¬श्यक हुन्छ । यसका लागि इन्टेलको आई ७ उपयूक्त हुन्छ ।

र्याम

यसको पूरा नाम रयान्डम एक्सेस मेमोरी हो, जुन कुनै पनि ल्यापटपको आवश्यक अंग हो । ल्यापटपको गतिमा यसैको हात हुन्छ । यदि कम प्रयोग गर्ने हो भने त्यो नोटबुक होस् वा ट्याब्लेट त्यसमा कम से कम १ जीबी र्याम हुनु आवश्यक हुन्छ । मध्यम प्रयोगकर्ताहरुका लागि ३ जीबी भएमा राम्रो हुन्छ । अत्यधिक प्रयोग कर्ताका लागि ८ जीबी र्याम हुनु आवश्यक हुन्छ ।

तौल

थोरै मात्र प्रयोग गर्नेहरुका लागि ल्यापटप भन्दा राम्रो आईप्याड वा ट्याब्लेट राम्रो हुन्छ । किनकि यो सजिलै बोक्न सकिन्छ । मध्यम प्रयोग कर्ताहरुले प्रयोग गर्ने ल्यापटप साढे दूई वा ३ किलो सम्मको हुनुपर्छ । धेरै प्रयोग गर्नेहरुका लागि स्क्रीनको साइज अनुसार तौल पनि बढि हुनु आवश्यक छ ।

वेबक्याम

प्रायः जसो सबै ल्यापटपमा वेबक्याम हुन्छ । ल्यापटपको जति प्रयोग गरे पनि यसमा कम्तिमा ३ मेगापिक्सलको वेबक्याम हुनुपर्छ । अधिक प्रयोग कर्ताहरका लागि ५ मेगापिक्सलको हुँदा राम्रो हुन्छ ।

स्क्रीन साइज

थोरै प्रयोगकर्ताहरुका लागि सानो स्क्रीन साइज ठीक हुन्छ । मध्यम प्रयोगकर्ताहरुका लागि स्क्रीन साइज ठीक हुन्छ । मध्यम प्रयोगकर्ताहरुका लागि १४ इन्चको ठिक हुन्छ । बढि चलाउनेहरुका लागि १५ इन्च वा १७ इन्च वा १७ इन्चको राम्रो हुन्छ ।

ब्लुटुथ

ल्यापटप होस् वा ट्याब्लेट ब्लुटुथ हुनु आवश्यक छ । यो नभएमा फाइलहरु, फोटोहरु ट्रान्सफर गर्न समस्या हुन्छ । ब्लुटुथ नभएको खण्डमा डाटा ट्रान्सफ गर्न यूएसबी कोर्डको आवश्यकता हुन्छ जु भंmझटिलो काम हो । सानो फाइलका लागि त ब्लुटुथ झन् आवश्यक हुन्छ ।

यूएसबी पोर्ट

धेरैजसो ट्याब्लेटमा माइक्रो यूएसबी विकल्पका रुपमा हुन्छ । ल्यापटपमा ३.० यूएसबी हुनु राम्रो हुन्छ । यूएसबी २.० ले ४८० मेगाबाइट्स डाटा ट्रान्सफर गर्छ भने यूएसबी ३.० प्रति सेकेण्ड ५ गीगाबाइट्स ट्रान्सफर गर्न सक्षम छ । हाम्रो ल्यापटपमा ३.० यूएसबी छ भने यसले यूएसबी २.० हार्डवेयरलाई पनि सर्पोट गर्छ ।

ब्याट्री

ल्यापटप थोरै प्रयोग गरियोस् वा धेरै ब्याट्रीको ब्याकअप राम्रो हुनु जरुरी छ । ब्याट्री कहिले सम्म चल्छ, यसको जिम्म यसको प्रयोगमा भर पर्छ । प्रायः जसो ब्याट्री २–३ वर्ष सम्म चल्छ । त्यसपछि यसलाई फेर्नु पर्ने हुन्छ । एकपटक चार्ज गरेपछि ल्यापटप दूई अढाई घण्टा सम्म थाम्छ । जुन प्रयोग गर्दै जाँदा घट्दै जान्छ । ल्यापटपको लागि ९ वटा सेल भएको एक्सटेन्डेड ब्याट्री उपलब्ध छ । जसले ल्यापटपको चार्जलाई दूई घण्टाको बदला ४ घण्टा टिकाउँछ ।

अपरेटिङ सिस्टम

ल्यापटप कम प्रयोग गर्नेहरुले विन्डोज ७ को छनोट गर्न सकिन्छ । यो ल्यापटपमा पहिला नै हुन्छ । यसमा गडबड भएमा अनलाइन रिइन्स्टल गर्न सकिन्छ । बढि मात्रा प्रयोग गर्नेहरुका लागि र पैसा हुँदा एप्पलको आइओएस पनि प्रयोग गर्न सकिन्छ । यसबाहेक फ्रिमा पाइने लिनन्स वर्जन वा यूबुड पनि प्रयोग गर्न सकिन्छ ।

Share This: