Tuesday, March 20th, 2018
खराब बानीले मोटोपना बढाउँछ (स्वास्थ्य)

खराब बानीले मोटोपना बढाउँछ (स्वास्थ्य)

हरेक मानिस फिट रहन चाहन्छन् । त्यसका लागि कोहि व्यायाम, योगा, मनिङ्ग वाक वा डाइटीङ गर्ने गर्छन् । ति गतिविधिहरु गर्दा पनि कसैको तौल घट्न सकिरहेको हुँदैन । त्यसको पछाडि हाम्रा खराब बानीको हात रहेको हुन्छ । हाम्रा खराब बानीहरुका कारण हाम्रो तौल घट्नुको साटो अझ बढ्दै जान्छ । ति खराब बानीहरु यस प्रकार छन् ।

लामो समय सम्म भोक खप्नु कतिपय अवस्थामा हामी भोक लागेको बेलामा खाना खान भ्याउँदैनौ वा व्रत गर्ने बानीले गर्दा पनि हामी लामो समय सम्म भोकै बस्ने गर्छौ । यसरी लामो समय सम्म भोकै बस्दा हाम्रो शरिरमा आवश्यक पोषक तत्वहरुको कमि हुन्छ । शरिरमा रगतमा सुगरको मात्रा कम हुने संभावना बढ्छ । मस्तिष्कमा ग्लुकोजको कमिले झर्को लाग्ने हुन्छ । लामो समय भोकै बसेर खाना
खाँदा एसिडीटी हुने, अल्छी लाग्ने हुन्छ । यसले मोटोपना बढाउन सक्छ । त्यसकारण भोक लाग्ना साथ खाना खाने बानी बसाल्नुपर्छ ।

निन्द्राको कमि

राती ढिलो सुत्ने तथा बिहान छिट्टै उठ्ने बानीले पनि मोटोपन बढाउँछ । राम्रो सँग निन्द्रा नपूग्दा राती खाएको खाना पच्न पाउँदैन । शरिरको काम गर्ने क्षमतामा कमि आउँछ । मस्तिष्क फ्रेश नहुँदा डिप्रेशनको शिकार पनि हुन सकिन्छ । यसबाट बच्नका लागि पूर्ण रुपमा निन्द्रा पूरा गर्ने कोशिस गर्नुपर्छ । दैनिक ७–८ घण्टा सुत्नुपर्छ । आफ्नो हरेक काम समयमा पूरा गर्नुपर्छ, जसबाट हामी समयमा सुतेर उठ्न सक्छौ ।

टि भी हेर्दै खाना खानु

टि भी हेर्दै खाना खाँदा हाम्रो ध्यान खानामा कम टि भी मा ज्यादा हुन्छ । जसबाट हामी धेरै खान्छौ र मोटोपना बढ्छ । एक दिनमा दूई घण्टा भन्दा बढि टि भी हेर्नाले मोटोपना बढ्ने संभावना २० प्रतिशत बढि हुन्छ । टि भीमा प्रायः सिरियस तथा रुवाउने सिरियल हेर्दा मुटु तथा प्रेसरको समस्या पनि हुन सक्छ । यसबाट बच्नका लागि टि भी हेर्दै व्यायाम गर्ने कोशिस गर्नुपर्छ । धेरै समयसम्म बसेर टि भी हेर्नु हुँदैन ।

खाना खाने बित्तिकै सुत्नु

राती ढिलो खाना खानु र खाने बित्तिकै सुत्नाले पनि खाना राम्रो सँग पच्न पाउँदैन र शरिरमा बोसोको मात्रा बढ्दै जान्छ । खाना राम्ररी नपच्दा ग्याष्ट्रिकको समस्या हुन्छ र पेट बढ्न थाल्छ । त्यसकारण खाना खाईसकेपछि केहिबेर हिड्ने कोशिस गर्नुपर्छ । सकेसम्म खाना खाईसकेपछि हल्का एक्सरसाइज गर्नुपर्छ ।

रक्सीको सेवन

सबै कार्यहरु नियमित राम्रो सँग गर्दा गर्दै पनि धेरै क्यालोरी युक्त रक्सीको सेवन गर्ने बानीले पनि मोटोपना बढाउँछ । यसबाहेक रक्सी सेवनले लिवरमा इन्फेक्सन, हृदयघात तथा मस्तिष्कसँग सम्बन्धित रोग लाग्न सक्छ । त्यसैले रक्सीको सेवन नगर्नु राम्रो हुन्छ ।

धेरै समय बसेर काम गर्दा

धेरै जसो व्यक्तिहरुले अफिसमा धेरै समय सम्म बसेर काम गर्नुपर्ने हुन्छ । यसरी धेरै समय बसेर काम गर्नुपर्दा पनि शरिरको तौल बढ्न सक्छ । धेरै समय बस्दा ढाड कमजोर हुने, सुगर हुने तथा मुटु सम्बन्धी रोगको संभावना बढेर जान्छ । यसबाट बच्नका लागि काम गर्दा बिच बिचमा उठेर यताउति गर्नुपर्छ र शरिरलाई विश्राम दिनुपर्छ । भ¥याङ चढ्नुपर्छ । फोन गर्दा पनि हिड्ने गर्नुपर्छ ।

तैयारी खानेकुराको बढि सेवन

प्रायःजसो मोटो हुने मूख्य कारण तैयारी खाने कुराहरुको बढि मात्रामा सेवन गर्नु पनि हो । यस्ता खानेकुरामा क्यालोरीको मात्रा बढी हुन्छ । यसबाट सुगर हुने र मुटु सम्बन्धि रोगको संभावनामा वृद्धि हुन्छ । त्यसैले यस्ता खानेकुरा खानबाट बच्नुपर्छ । तेलमा तारेको खानेकुराभन्दा फलफुल, जुसको सेवन गर्नु राम्रो हुन्छ ।

छिटो छिटो खानु

खानालाई राम्ररी नचपाई छिटो छिटो खाँदा पनि तौल बढ्ने संभावना हुन्छ । यसबाट हाम्रो पाचन शक्तिमा कमि आउँछ र पेट दुख्ने समस्या हुन सक्छ । भोक लागेपछि निश्चित मात्रामा खाना खानुपर्छ र खाना खाँदा अरु कुनै काम गर्नु हुँदैन । जसबाट खानामा पूरा ध्यान जावोस् ।

Share This: